Otel tepe
18 Eylül 2019 Çarşamba
Anasayfa > EKONOMİ > BAKAN AĞBAL AÇIKLADI ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ ŞOKU

BAKAN AĞBAL AÇIKLADI ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ ŞOKU

02.03.2016 10:10 12 14 16 18 yazdır
Maliye Bakanı NACİ AĞBAL'DAN Asgari Ücretlilere kötü haber.
BAKAN AĞBAL AÇIKLADI  ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ ŞOKU

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son dönemde asgari ücretlinin gelir vergisinde indirime gidileceği yönünde alevlenen tartışmaya son noktayı koydu ve tarifenin değişmeyeceğini açıkladı. 

NTV'de katıldığı programda asgari ücretliye vergi indirimi olacak mı tartışmasına cevap veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, beklentiye girenleri üzecek açıklamalarda bulundu.

Bakan Ağbal'a, "Asgari ücret yılsonuna kadar 1.300 TL olarak kalacak mı yoksa vergi dilimiyle düşüş olur mu?" sorusu yöneltildi. Ağbal, net asgari ücretin bekar bir çalışan için 1.300 lira, evli 3 çocuklu bir kişi için net 1.384 lira olduğunu hatırlattı. Vergi tarifesinin herkesi ilgilendirdiğine dikkati çeken Ağbal, açıklamasına şöyle devam etti:

 "Burada tarife ile ilgili bir meseleyi konuşurken, belirli bir gruba, belirli bir kesime dönük konuşmak mümkün değil. Eğer biz tarife yapısında bir değişiklik yapacaksak, sadece 'şu gruptaki mükellefler için yaptık' deme şansımız yok, o değişiklik herkesi ilgilendiriyor. Mali disiplin konusunda kararlılığımız, vergi gelirleri konusunda hassasiyetimiz var. Vergi konusuyla ilgili bir düzenleme yapmak doğru değil, bunu masaya getirmek yanlış olur." İfadelerini kullandı.

Bakan Ağbal'ın bu açıklaması 'Asgari ücret Ekim ayında 1.230 liraya düşecek' yorumlarına neden oldu. 

Bu durumda bin 300 liralık net asgari ücret, vergi dilimi yüzünden sadece 9 ay uygulanabilecek. Ekim'den sonra asgari ücretli yüzde 20'lik vergi dilimine yakalanacak. Asgari ücretten alınan aylık Gelir Vergisi 86.40 TL'den 156.36 TL'ye yükselecek, maaşta yaklaşık 70 lira erime olacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri