en üst vakifbank
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Muhammet Kutlubay > BİR MÜSLÜMANIN HIRISTİYANLARIN YILBAŞI GECESİNİ KUTLAMASI CAİZ Mİ?
Muhammet Kutlubay

BİR MÜSLÜMANIN HIRISTİYANLARIN YILBAŞI GECESİNİ KUTLAMASI CAİZ Mİ?

25.12.2017 23:55 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Muhammet Kutlubay

Gaziantep'li Hacı Muhammed Hilmi KUTLUBAY 

  Allah katında aylar on ikidir. Bu Sure-i Yunus, âyet 5'te geçen: "Ay'a menziller takdir eden Allah'u Azim'üş-şan'dır,"ifadesinden anlaşılan, hicri olan ve ay'ın dönüşümüne göre belirlenen takvimdir. Ay'ın doğması ve batmasıyla aylar ve seneler oluşmaktadır.


Hicri sene, miladi seneden farklıdır. Miladi sene 365 gün, hicri sene ise 355 gündür. Bu nedenle hicri sene, miladiye göre her yıl on gün daha erken tamamlanmaktadır. Bundan dolayı mesela; Ramazan ayı her yıl bir önceki yıla göre on gün erken gelmektedir. Böylece yaklaşık 36 yılda bir başladığı noktaya geri gelir.

Miladi yılda ise, 365 gün sabit olduğundan dolayı aylar yıldan yıla değişmemektedir. Hristiyanlar, İsa (Aleyhis-selam)'ın doğumunu 31 Aralık kabul edip, doğduğu yılı da  milad olarak kabul edip kutladıkları için bu tarih hiç değişmemektedir. Daha önceden ise, İsa (Aleyhis-selam)'ın doğum gününü, Hıristiyanların büyük bir kısmı 25 Aralık, doğu hıristiyanları ise 6 Ocak olarak kabul etmişlerdi. Daha sonra "İznik konsülü"nde I. Konstantinos (m. 337) tarafından çok sayıda olan incil inceletilip hepsi imha edilerek sadece dört farklı incil bırakılmıştır. Yine I. Konstantinos, İsa (Aleyhis-selam)'ın doğduğu geceyi (Noel gecesini) de, 31 Aralık olarak ilan etmiştir. O zamandan günümüze kadar bütün Hıristiyan cemaati o geceyi, İsa (Aleyhis-selam)'ın doğduğu gece olarak kutlamaktadır. Yılbaşı kutlamaları da bu sebeple yapılmaktadır. İşte bunlar İncili tahrif ettikleri gibi, İsa (Aleyhis-selam)'ın doğum gününü de tahrif ederek hem doğduğu günü sabit bir hale getirmişler ve hem de önceki Hıristiyanların 25 Aralık ve 6 ocak olarak yaptıkları kutlamaların ikisinin arasını bularak 31 Aralık olarak değiştirmişlerdir. Halbuki âyette geçtiği üzere Allah katında geçerli olan Ay'ın dönüşümüne göre belirlenen hicri takvim olduğu için, bu günün sürekli olarak değişiklik göstermesi gerekir.

Diğer bir yanlışlık ise, bu yılbaşı kutlamalarında şarkılar eşliğinde içkiler içilerek eğlenilmesidir ki, bu uygulama hiçbir hak dinde yoktur.

Bir müslümanın yılbaşı kutlaması adı altında ister eğlence, isterse de ibadet şeklinde olsun bu geceye mahsus olarak yaptığı her türlü kutlama yanlıştır.

İşte dünyanın her tarafında, müslüman ülkeleride dahil olmak üzere yapılan bu yılbaşı kutlamaları kökten yanlıştır. İslamiyet'e de aykırıdır.

Nitekim Ahmed b. Hanbel ve Ramuz'ul-Ehadis'de Ebu Emame (Radiyallahu anhu)'dan nakledilen Hadis-i Şerif'te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyurdu ki:

"Ey Ensar  topluluğu!  kırmızıya boyayın, sarıya boyayın da kitap ehline muhalefet edin! Şalvar giyin, entari giyin! Kitab ehline muhalefet edin. Mest giyin, pabuç giyin kitap ehline muhalefet edin; bıyıklarınızı kırpın, sakallarınızın uçlarından kesin ve kitap ehline muhalefet edin."[1]

Yine Ebu Davud ve Taberani'de İbn-i Ömer (Radiyallahu anhumâ)'dan Resûlullah (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

"Sen seni hangi kavme benzetirsen onlardansın."[2]

Yine bu hususta Tirmizi'de Amr İbn-i Şuayb (Radiyallah'u anhu)'dan nakledilen Hadis-i Şerif'te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmaktadır:

"Kendisini bizden başkasına benzetenler bizden değildir. Ne Yahudilere, ne de Hıristiyanlara benzemeyin."[3]

Yine bu hususta Ebu Davud ve Tirmizi'de Ebu Hureyre (Radiyallahu anhu)'dan nakledilen Hadis-i Şerif'te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyor ki:

"Yahudi ve Hıristiyanlara ilk selâmı siz ver­meyiniz!Onlardanbirine yolda rastlarsanız, onu yolun en dar ye­rine zorlayınız."[4]

Yine Deylemi'de nakledilen Hadis-i Şerif'te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyor ki:

"Her kim bir kavmin amellerini hoş görürse, kıyamet gününde onların arasında haşrolacak ve onların yaptıklarını yapmasa da onların hesabıyla muhasebe edilecektir."

Yine Deylemi'de nakledilen Hadis-i Şerif'te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) buyuruyor ki:

"Her kim bir cemaatin kalabalığını artırırsa o, onlardandır. Ve her kim bir kavmin yaptıklarından razı ve memnun olursa, o işi yapanların ortağı olur."

Sure-i Nisa, âyet 144:

- "Ey mü'minler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Onları sevmekle, Allah'u Teala'nın huzurunda aleyhinize apaçık delil mi oluşturmak istiyorsunuz?"

Sure-i Maide, âyet 51:

- "Ey mü'minler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyiniz. Çünkü onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden her kim onları dost edinirse, onlardandır. Allah'u Teala kafirleri dost edinmek ile nefislerine zulmedenlere hidayet etmez."

Sure-i Maide, âyet 57:

- "Ey mü'minler! Dininizle alay eden ve oynayan sizden evvelki Ehl-i kitab ile kâfirleri dost edinmeyiniz. Mü'min iseniz Allah'u Teala'dan korkunuz."

Bundan dolayıdır ki birçok Hadis-i Şerif'te geçtiği üzere Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) efendimiz, Yahudilere ve Hıristiyanlara muhalefet etmemizi emretmiştir. Bu nedenle Hristiyanların yılbaşı olan 31 Aralık gecesine mahsus hiçbir şekilde kutlama yapılamayacağı gibi, hatta o geceye mahsus, Mevlid-i Şerif veya benzeri ibadetler yapmak dahi caiz olmaz.

Müslümanların yılbaşı ise Muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü"dür. Bu gün de zaten müslümanlar tarafından "Aşure Günü" olarak kutlanmaktadır.

Müslümanlar sadece Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem)'in doğum günü olan Rebiul evvel ayının on ikinci gecesini "

Mevlid Kandili

" olarak kutlarlar. Bir müslümanın bu kutlamada Allah'u Teala'ya olan şükrünü ifade etmesi gerekir ki, geceyi ibadetle geçirmesi anlamına gelir. Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem)'in doğum gününde Mevlid-i Şerif okutulması ve üzerine salat-u selamlar getirilmesi bu sebepten dolayıdır.

İşte bu Sûre-i Yunus, âyet 5'ten dolayı Osmanlı ve ondan evvelki bütün islam ülkelerinde, hicri takvim kullanılmaktaydı. Şuan malesef  bazı islam ülkelerinde ise, Hıristiyanların kullandığı miladi takvim kullanılmaktadır.

İslamiyet'te ise, Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem)'in Mekke'den Medine'ye hicreti milad ve Muharrem ayının on'u "Aşure Günü" de yılbaşı olarak kabul edilmiştir. Müslümanların asıl kutlaması gereken yılbaşı da bu gündür. Nitekim "Aşure Günü" de müslümanlar tarafından kutlanılmaktadır.Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.