Otel tepe
26 Mayıs 2020 Salı
Ersin Şekerli  Siyaset/Analiz/ Gündem

BUGÜN GÜNLERDEN AŞURA

09.09.2019 13:33 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ersin Şekerli Siyaset/Analiz/ Gündem

Düştü Hüseyn atından sahrâ-yı Kerbelâ’ya Cibrîl var haber ver sultân-ı enbiyâya!! 

Bugün (Hz.Hüseyn(r.a.) efendimiz ve 72 Kerbela şehidinin Kerbela'da Yezit ordusu tarafından katledildiği gündür! Muharrem ayının 10. günü olan AŞURA günü ile AŞURE çorbasını birbirine karıştırmayalım. 

Aşura günü tabi olay tatlı çorbadan, tatlıdan ibaret değil. Ne yazık ki Aşura'nın gerçek manasını, özünü bizlere unutuldular. Tıpkı Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Şeker bayramı denilerek Bayramın gerçek manasını ve özünü basitlestirdikleri gibi.

Özetleyecek olursak 10 Muharrem sadece Aşure'ye (tatlı) indirgemeyecek kadar mühim bir gündür. 

Hz. Adem'in, Hz. Davud'un aleyhimüsselam tevbeleri 10 Muharrem'de kabul edilmiştir. Hz. İsa (a.s) 10 Muharrem'de doğmuş ve yine 10 Muharrem'de göğe yükseltilmiştir. 

Yine Hz. İbrahim'in (a.s) Nemrud'un ateşinden yanmaktan kurtulduğu ve ateşin Allah'ın emri, izni ve iradesiyle kendisine serin ve selametli kılındığı gün yine 10 Muharrem'dir.


Hastalıklarla ağır bir imtihana giren Hz. Eyyub (a.s) ın kıssası yine hayat kılavuzumuz Kur'an'da anlatılan ve ibretler, dersler, hikmetler çıkartılması gereken kıssalardandır. Hz. Eyyub (a.s) hastalıklardan 10 Muharrem'de Allah'ın izniyle kurtuluyor ve şifa buluyor.

Yine Kur'an'da en çok bilinen kıssaların başında Hz. Yusuf (a.s)'nın kıssası gelmektedir. Bu kıssa uzundur. Özetle Hz. Yusuf (a.s) kardeşleri tarafından kuyuya atılıyor.Kuyu'dan çıktığı gün yine 10 Muharrem'dir. 

Ve kıssası çok hikmetler barındırmaktadır. Hz. Yusuf (a.s) demişken hasretinden gözleri görmez olan babası Hz. Yakub'un (a.s) hasreti yine 10 Muharrem'de diniyor ve gözleri görmeye başlıyor. 

Hz. Nuh'un kıssasını hemen herkes bilir. Gemi yapması ve suların yükselerek gemi haricindekileri helak etmesi ve sonra Hz. Nuh ve bir kısım inananın fırtına sonrası (40 gün sürdüğü rivayeti kabul görüyor) karaya çıkması (Geminin Cudi Dağına oturması) yine 10 Muharrem'de oluyor. 

İşte Kızıldeniz'in yarılması ve Firavun'un ibretlik şekilde boğulması. Ve inananların felaha kavuşması 10 Muharrem'de cereyan etmiş. Sadece bu mu? Elbette değil. Hz. Musa (a.s) ile Firavun arasındaki meseleyi az çok bilirsiniz. Aralarında en çok bilinen olay ise

Hz. Musa'nın asasını vurarak Allah'ın izni ve iradesiyle Kızıldeniz'in iki yarılması ve Hz. Musa ve beraberindekilerin Firavun'un zulmünden kurtulması ve Firavun'un boğulmas Hz. Yunus (a.s) yine kıssası bilinen bir peygamber. Balığın karnına düşüyor ve sonra sahil-i selamete çıkıyor. Balığın karnından kurtulduğu gün yine 10 Muharrem.

  Hz. Yunus (a.s) ın kıssası ne ibretler ve hikmetler içeriyor. Allah bizleri maddi ve manevi bela, hastalık ve musibetlerden muhafaza etsin. Nefislerimizin tutsaklığından kurtarsın. 10 Muharrem mübarek olsun.

Etiketler : AŞURA GÜNÜ
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.