Kebir tepe
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Ersin Şekerli Siyaset/Analiz/ Gündem > Erzincan- Gümüşhane- Trabzon Demiryolunun yatırım programına alınmasını bekliyoruz”
Ersin Şekerli  Siyaset/Analiz/ Gündem

Erzincan- Gümüşhane- Trabzon Demiryolunun yatırım programına alınmasını bekliyoruz”

07.09.2020 15:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ersin Şekerli Siyaset/Analiz/ Gündem

CB sn Recep Tayyip Erdoğan, birçok konuşmasında Trabzon-Erzincan arasında hızlı tren projesini hayata geçirerek Karadeniz'i hızlı tren ağına ekleyeceklerini deklare etmişti.


Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu (altyapı) etüt, projesi 2018'de tamamlanarak ilgili birime teslim edilmişti.Lakin Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünün, projeyi Erzurum-Rize hattına kaydırdığı ortaya çıktı.
Siyasi kulislerde, Projenin Gümüşhane için ekonomik ve stratejik öneminden çok, önümüzdeki dönemde erken yada genel seçimlerde Ak Parti'den milletvekili listelerine girmek isteyen veya özellikle Ak Parti içerisinde mevcut vekillere muhalif olan kesimlerin, mevcut vekillerin alehlerinde kullanacakları en önemli bir siyasi koz olduğu konuşuluyor.

Söz konusu projenin uzun biz süre daha Gümüşhane'de ve Trabzon'da siyasi gündemi meşgul edeceğini düşünüyorum. 
Projenin güzergahının gerçekten Erzurum-Rize hattına kaydırılması durumunda; özellikle Gümüşhane Milletvekillerimiz başta olmak üzere; Ak Parti'de tamsil makamında bulunan Gümüşhaneli siyasetçiler üzerinde siyasi baskının yanısıra, bu konunun abartılıp çarpıtılması sonucu algı siyaseti ile de gerek Ak Parti Gümüşhane teşkilatı gerekse vekillerimizin yıpratılacağını düşünüyorum. 

Mevcut Gümüşhane Millevekillerimizden isteğimiz, Erzincan-Trabzon-Gümüşhane milletvekilleri, bürokrat ve Stk'lar ile ortak bir çalışma mekanizması oluşturularak, Erzincan - Gümüşhane - Trabzon Demiryolu(Hızlı Tren) projesinin Reis'in söz verdiği gibi yatırım programına alınmasını ve yapım ihalesi tarihinin kısa zamanda müjdesini bekliyoruz. E.Ş
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.