en üst vakifbank
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Aydın Yalçın > KÜLTÜRSÜZ VE KÜLTÜR ÜRETİMSİZ EĞİTİM
Aydın Yalçın

KÜLTÜRSÜZ VE KÜLTÜR ÜRETİMSİZ EĞİTİM

13.02.2018 00:25 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Aydın Yalçın

Bahar güneşi önümüzdeki çok katlı iki binanın arasından isli perdeyi delerek odamızı aydınlatıyordu. Güneşin odamıza misafirliği en fazla on on beş dakika kadardı. Kör olası o iki bina güneşimizi kesmese odamız gün boyu aydınlık olacaktı. Ama bu kadarına bile şükrediyorduk. Hamdullah güneşi görür görmez yemek masasına oturur yüzünü güneşe doğru dönerdi. Çünkü güneş direk yemek masamıza vururdu. Gün dönümüne göre güneşin odamızı aydınlatma saati değişirdi. Kimi günler bizi uykuda yakalardı. Uyandığımızda çoktan iki bina arasından uzaklaşmış olurdu. O gün saat on bir gibi masamızı aydınlattığında ben çoktan uyanmış, Hamdullah çayı ocağa koymuştu. Zaim ise sınavları olduğundan erkenden çıkmıştı.

Öğlen saatinde kahvaltımızı yaparken söze ilk Hamdullah başladı ve ilk soru ondan geldi. “ mezun olduktan sonra neden doktorluk değil de çobanlığı tercih ediyorsun? Bu mantıklı bir tercih değil, bana göre. Cevabın ne kadar mantıklı, o konuda hayli şüpheliyim.” dedi.

Bahar güneşimizin yüksek çok katlı binanın arkasına gizlendiğini görmek beni enerjisiz, uyuşuk bir histeriye sürüklese de zihinsel gücümü toparlamaya çalışarak cevabımı şu şekilde verdiğimi hatırlıyorum;

“Bilmiyorum. Zihnimin ürettiği bir şey bu.” dediğimde Hamdullah ikimizin de biten çayını dolduruyordu. Çayımdan bir yudum alarak şöyle devam ettim.

“Yani zihinsel bir durum bu. Tarif et dersen edemem. Ama zihnim böyle bir şeyin ortaya çıkmasını sağladı. Bir kuralı yok. Kuralsızlıkta denemez buna. Belki hayatı kategorize etmeye yönelik bir tepki.” Sözümü bitirmeden kapı çaldı. Gelen Zaim’di. Sınavlarının iyi geçmesinden mütevellit yüzü hayli neşeliydi. Elinde fırından yeni çıkmış sıcak ekmek kokusuyla bir güneş gibi odamızın derin entelektüel havasını aydınlattı.

Ekmeğin kabuklu tarafını keserken, “Belki insiyaki. Bilmiyorum. Ama zihnim bu tercihi mantıksız görmüyor Hamdullah. Bilakis mantıklı görüyor. Çünkü eğitim öğretim denen şey daha çok geçim derdi ile alakalı. Bir öğrencinin neden hoşlandığı, zihninin hangi eğitime uygun olduğu sorgulanmıyor. Ailelerin maaşa endeksli eğitim yönlendirmeleri genç neslin beyinlerini öldürüyor. Yakın tarihimize ve şimdiye baktığımızda kültür, sanat üretimine dayalı eğitim sistemimiz olmadığından PİSA tarafından ezberci bir eğitimden vazgeçilmeli uyarısı alıyoruz. Bu uyarıya karşılık bizlerin ‘ezber eğitime’ geleneğimiz çerçevesinde sahip çıkmamızın, kültür üretimine katkısı yok denecek kadar az. Teknolojik alanda da durum bundan farklı değil. Üretemediğimiz için kültür açığımızı çeviri eserlerle kapatmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde teknolojik açığımızı ithal ürünlerle kapamaya çalışıyoruz. Uluslararası dünyada ödül alanlarımızı Türk olmalarından dolayı bağrımıza basarak gurur duyuyoruz. Lakin bu ödüllerin hiç biri bizim üniversitelerimizin eğitimine bağlı bir başarı değil. Bunun üzerinde hiç durulmadan tüm başarıların ahbap çavuş ilişkisine bağlı olmasını sorun etmiyoruz.”

Hamdullah başını iki elinin arasına alıp bir süre öylece durdu. Benim söylediklerimi pür dikkat dinlediğini biliyorum. Ani bir refleksle ayağa kalktı ve beklediğim şu soruyu sordu: “bütün bu söylediklerinin doktor olup olmamanla bir bağlantısını saptayamadım. Söylediklerin ne kadar haklı gerekçeler olsa da doktorluk mesleğini yapmaman için bir gerekçe sayılmamalı. Öyle değil mi Ali. Haksız mıyım?”

Aydın Yalçın

Etiketler : Aydın Yalçın
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.