Otel tepe
22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > HABER > GÜMÜŞHANE'DE ATIL DURUMDAKİ GÜMÜŞSU FABRİKASI YENİDEN HİZMETE AÇILDI

GÜMÜŞHANE'DE ATIL DURUMDAKİ GÜMÜŞSU FABRİKASI YENİDEN HİZMETE AÇILDI

28.09.2018 19:14 12 14 16 18 yazdır
"24. Uluslararası Gümüşhane Kuşburnu, Pestil, Kültür ve Turizm Festivali"nin ilk gününde Gümüşsu Fabrikası yeniden üretime başladı.
GÜMÜŞHANE'DE ATIL DURUMDAKİ GÜMÜŞSU FABRİKASI YENİDEN HİZMETE AÇILDI

Türkiye’de kuşburnunun ana merkezlerinden birisi olan ve ülke genelinde yetişen 27 türden 17’sinin bulunduğu Gümüşhane’de yıllardan beri atıl durumda bulunan GÜMÜŞSU fabrikası "24. Kuşburnu, Pestil, Kültür ve Turizm Festivali'nin ilk gününde yeniden üretime başladı.


Merkeze bağlı Tekke köyünde 1974'te 22 bin metrekarelik alanda kurulan, Gümüşhane’nin ilk fabrikalarından birisi olan ve geçtiğimiz yıllarda Gümüşhane Belediye Başkanlığı tarafından 3 milyon 250 bin karşılığında 10 yıllık kredi karşılığıyla satın alınan  atıl durumdaki GÜMÜŞSU meyve suyu ve marmelat fabrikası,Valilik ve Gümüşhane Belediyesince düzenlenen 24. festival etkinlikleri kapsamında açılışı yapılarak yeniden üretime geçti.


Gümüşhane Belediyesince 7 yıl aradan sonra yeniden hizmete açılan tesiste, 50'yi aşkın kişiye istihdam sağlanması ve kentin marka ürünü kuşburnu meyvesinin suyundan gelir elde edilmesi amaçlanıyor.

Vali Okay Memiş, festival etkinlikleri kapsamında Tekke köyündeki Gümüşsu Fabrikası'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kuşburnunun Gümüşhane ile özdeşleşmiş bir marka ürün olduğunun altını çizerek, "Marka olmak çok önemli. Gümüşsu markasını çocukluğumdan hatırlıyorum. Bu meyve sularını çocukluğumuzda içerdik." dedi.Memiş, Gümüşhane gibi küçük ölçekli şehirlerin kalkınmaya ihtiyacı olduğuna işaret ederek, şunları belirtti: "Devletin işletmecilik yapması eleştirilebilir. Ancak Gümüşhane ve benzer yapıdaki illerde özel sektör, girişimci bu alanlara giremiyorsa devletin bu alanlara girmesi gerekiyor. Aksi takdirde yok olur gideriz. Hiçbir marka değerimiz olmaz. Sıkıcı, insanların uğrayıp konaklamak istemediği bir kent mi olalım, yoksa marka değerlerimizle tercih edilen bir kent mi olalım? Bu kararı hep birlikte vermek zorundayız."

Belediye Başkanı Ercan Çimen de uzun yıllar atıl kalmış bir fabrikayı hayata geçirmekten dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.Fabrikanın yeniden açılmasıyla ilgili yaptıkları çalışmalara değinen Çimen, "1974'de kurulan ve atıl durumda olan bu fabrikamızı yeniden hayata geçirmek istedik. Fabrika Halk Bankasından 3 milyon 250 bin lira karşılığında belediyemizce alındı. Belediye şirketi marifetiyle çalışacak. Tek işimiz yol kaldırım yapmak değil. Amacımız Gümüşhane'nin 320 köyü ve komşu illerdeki üreticilerimizle ülke ekonomisine katkı sağlamak." dedi.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu ve halk oyunları sunuldu.Fabrika açılışının ardından katılımcılar Sema Doğan Parkı'nda bir araya gelerek, festival ateşini yaktı. Festival, yarın düzenlenecek yöresel yemek yarışmaları, sünnet şöleni ve konserlerle sona erecek.


.

.

.

.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri