en üst vakifbank
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa > HABER > Gümüşhane'de Pazar Esnafın vatandaşlara güveni taktir topluyor!
Gümüşhane'de Pazar Esnafın vatandaşlara güveni taktir topluyor!

Gümüşhane'de Pazar Esnafın vatandaşlara güveni taktir topluyor!

11.02.2020 11:16 12 14 16 18 yazdır
Güvenlilir bir şehir olarak bilinen Gümüşhane'de, Salı günleri Pazar çadırı kurarak ürünlerini sergileyen Pazar esnafı, tezgahlarını 1 gün öncesinden kuruyorlar, malzemelerini ise kapalı alanda saklamak yerine dışarda bırakıyorlar.Gümüşhane'de, her Salı günü 15 Temmuz Zafer Meydanı'nda Pazar çadırı kurarak ürünlerini sergileyen Salı Pazarı esnafı, 1 gün öncesinde kurdukları tezgahlarındaki malzemeleri kapalı alanda saklamak yerine sadece yağıştan ve tozdan korumak için üzerine branda örterek dışarda bırakıyorlar.Sabah tezgahlarının başına geldiklerinde ise tezgâhın üzerini açıp işlerine kaldıkları yerden devam ediyor ve ürünlerini sergiliyorlar. 

Güvenlilir bir şehir olarak bilinen Gümüşhane'de, giyim esnafından, manavına, market sahibinden nalburuna kadar neredeyse tüm esnaf, iş yerlerinin önünde sergiledikleri ürünlerini akşam kepenk kapatırken içeri almazken, Zafer Meydanında tezgah kuran Salı Pazarı Esnafıda malzemelerini kapalı alanda saklamak yerine, 1 gün öncesinde kurdukları tezgâhların üzerine sadece yağıştan ve tozdan korumak için branda veya çadır örterek dışarda bırakıyorlar. 
Bazı pazar esnafı ise ürünlerini öylece açıkta bırakıp gidiyorlar, Sabah tezgahlarının başına geldiklerinde ise işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Güvenilir iyi kalpli insanların öneminin arttığı günümüzde bugüne kadar yok denecek kadar az hırsızlık olayıyla karşılaşılan Gümüşhane'de, esnafların Gümüşhane halkına olan güveni ve iyimserliği dikkat çekiyor. Genel olarak, esnaflar akşamdan dükkânını kapatırken tüm malzemelerini dükkân içine alıp, İçine aldığı malzemeler ile dükkânın kepenklerini indirip kitlerken, Gümüşhane'de ise bu manzaraya rastlamak pek mümkün olmuyor. 

Esnafa bu güvenceyi veren Gümüşhane'nin altın kalpli insanları.
Gümüşhane'de 15 yıldır pazar esnaflığı yapan Fatih Halep, "Gümüşhane'de neredeyse hırsızlık olmuyor, çok temiz bir şehirimiz var. Ürünlerimiz hep dışarıda.Kesinlikle hiçbir güvensizlik sıkıntımız yok" dedi. 

Esnaflardan Mehmet Gündüz ise, "Gümüşhane'de malzemelerimiz hep dışarıda, hırsızlık olayı kesinlikle yaşanmıyor.İçimiz rahat. İnsanı Altın kalpli, dürüst, kendisi güzel ve kadim bir Şehirimiz var inşallah bu güven bozulmadan böyle devam eder" şeklinde konuştu. 

Haber Erdinç Şekerli.

.

.

.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri