Otel tepe
20 Haziran 2019 Perşembe
Anasayfa > Trafik kazası > GÜMÜŞHANE'DE ŞEHİR İÇİ TRAFİKTE EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN SÜRÜCÜLERE CEZA!

GÜMÜŞHANE'DE ŞEHİR İÇİ TRAFİKTE EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN SÜRÜCÜLERE CEZA!

19.12.2018 14:38 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane'de trafik ekipleri tarafından yapılan emniyet kemeri uygulamasında araç sürücülerine ceza yağdı.
GÜMÜŞHANE'DE ŞEHİR İÇİ TRAFİKTE EMNİYET KEMERİ TAKMAYAN SÜRÜCÜLERE CEZA!

İçişleri Bakanlığının talimatıyla trafikte güvenliği arttırmak amacıyla ‘emniyet kemeri’ uygulamasına yurt genelinde olduğu gibi Gümüşhane'de de ağırlık verildi.

Atatürk caddesi Belediye karşısında, Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri uygulama yaptı. 

Emniyet kemeri takmayan çok sayıda sürücüye trafik ekipleri 108 lira ceza yazdı. Birçok araç sürücüsü şehir içi trafikte genelde kısa mesafe olduğu için emniyet kemeri takmadıklarını belirttiler.

Trafik Denetleme Şube ekipleri, araç sürücülerini şehirler arası yollarda olduğu gibi şehir içinde de emniyet kemeri takmaları yönünde uyardı. 

"ARACIMIZI ÇALIŞTIRILDIĞIMIZ ANDA EMNİYET KEMERİMİZİ TAKACAĞIZ"!!  
Şehir içinde emniyet kemeri takılmaması alışkanlığını yapılacak denetimlerle yıkacaklarını ifade eden Trafik ekipleri, "İster şehir içi ister şehirler arası yollarda olsun aracımızı çalıştırdığımız anda emniyet kemerimizi takacağız. Kısa mesafe bile olsa olası kazalarda emniyet kemeri hayat kurtarıyor. Bundan sonra denetimlerimiz şehir içi ve şehir içinde devam edecek. MOBESE ve ekiplerimiz tarafından denetimlerimizi artıracağız. Hem güvenli olalım hem mağdur olmayalım" diyerek sürücülerin Trafik kuralları konusunda dikkatli ve duyarlı olmaları gerektiğini belirttiler.

EMMİYET KEMERİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?!
2018 yılı itibariyle emniyet kemeri kullanmayan yani takmayan sürücülere 108 TL para cezası kesilmektedir. Bu kişiler cezayı erken ödeme indiriminden yararlanırlarsa yani 2 hafta içerisinde öderlerse 81,00 TL olarak ödeyebilmektedirler.

EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİ!
Emniyet kemeri kullanmayan kişilerde kaza sonrası ölümler %45 oranında, ağır yaralanmalar ise %50 oranında artmaktadır. Kendi sağlığınız için yasak olsun veya olmasın emniyet kemeri takalım, takmayanları uyaralım. İşte emniyet kemerinin faydaları...
- Çarpma etkisiyle vücutta meydana gelen sarsıntıların kademe kademe azalmasını sağlar,
- Çarpma etkisinin vücutta tek bir noktaya değil, farklı noktalara dağılmasını sağlar,
- Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller,
- Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler,
- Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer.
- Üç noktalı emniyet kemerleri otomobillerde ağır yaralanma risklerini yüzde 45’e kadar azaltırken, bu oran kamyonetlerde yüzde 60’a çıkmaktadır. Ölümlü kazalarda ise emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8’i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanların sadece yüzde 6,3’lük bir bölümü kazadan yara almadan kurtulmuştur. Arka koltukta emniyet kemeri kullanmak ise ağır yaralanmaları yüzde 50’ye kadar azaltmaktadır. Birçok sürücü kısa mesafelerde emniyet kemeri kullanmamaktadır; ancak yapılan araştırmalar ölümlü kazaların yüzde 80’lik bir bölümünün 30-40 km’lik mesafelerde 50-60 km/s hızla yolculuk yaparken yaşandığını gösteriyor ve Trafik kazalarının yüzde 35’lik bir bölümü şehir içinde günlük rotalar üzerindeyken yaşanıyor.
Haber: Erdinç Şekerli 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri