Otel tepe
21 Temmuz 2019 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > GÜMÜŞHANE GENÇLİK MERKEZİNDEN 'ON PARMAĞINDA ON MARİFET' PROJESİ

GÜMÜŞHANE GENÇLİK MERKEZİNDEN 'ON PARMAĞINDA ON MARİFET' PROJESİ

19.01.2019 22:47 12 14 16 18 yazdır
Gençlik ve Spor Bakanlığınca başlatılan ve Gümüşhane Gençlik Merkezi'nde uygulanan "10 Parmağında 10 Marifet" projesi kapsamında gençler hayata hazırlanıyor.
GÜMÜŞHANE GENÇLİK MERKEZİNDEN 'ON PARMAĞINDA ON MARİFET' PROJESİGençlik ve Spor Bakanlığınca başlatılan ve Gümüşhane Gençlik Merkezi'nde uygulanan "10 Parmağında 10 Marifet" projesi kapsamında gençler hayata hazırlanıyor.Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başlatılan ve Gümüşhane Gençlik Merkezi'nde uygulanan "10 Parmağında 10 Marifet" projesiyle gençlere günlük hayatta gerekli temel bilgi ve becerilerini geliştirmeleri konusunda uygulamalı eğitim veriliyor. 


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay, Bakanlığın 81 ilde uyguladığı proje kapsamında ortaokul ve liselerde öğrenim gören gençlere ütü yapma, sıhhi tesisat, marangozluk, elektrik tesisatı, ilk yardım, dikiş-nakış ve bisiklet tamiri gibi konular öğretildiğini, Gençlik Merkezinde oluşturulan atölyede verilen eğitimlerde öğrencilerin hayatı kolaylaştıracak pratik bilgiler edindiğini söyledi. Atalay, gençlerin temel el becerilerine okul hayatındayken sahip olmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “Bir gencimiz üniversiteyi kazandığında, ailesinin yanından ayrıldıktan sonra kaldığı evindeki basit bir elektrik arızasına, musluk arızasına müdahale edebilsin. Bunlarla ilgili el becerileri olsun, kendine yetebildiğini görsün. Amaç ve hedeflerimizin başında bu geliyor” dedi.

Gümüşhane Gençlik Merkezi Müdürü Beytullah Cebel ise, Gümüşhane Gençlik Merkezinde oluşturulan atölyede meslek alanlarında deneyimli eğitimciler tarafından verilen eğitimlerde öğrencilerin, teknik konularda hayatı kolaylaştıracak pratik bilgiler edindiğini belirtti.Gençlik Merkezinde Elektrik-elektronik ve sıhhi Tesisat konularında gençlere eğitim veren Gümüşhane Geçlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlüğü Tesisler şube müdürü ve Tekniker Erdem Şekerli ise, gençlerin temel el becerilerine okul hayatındayken sahip olmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek, "Gençlerimizin Sıhhi Tesisat, Elektrik ve Elektronik konularıyla ilgili el becerileri olsun, kendine yetebildiğini görsünler diye eğitimlerde gençlere Teknik konularla ilgili pratik bilgilerin yanısıra, musluk tamiri, basit elektrik tesisatı arızaları, ampul değiştirmekle ilgili ceşitli pratik bilgiler verdiklerini ifade etti. 


"Önemli şeyler öğrendim" Öğrencilerden Burak Aksoy, gençlik merkezine ders çalışmak için geldiğini belirterek, "Ders çalışırken canım sıkıldığı zaman burada eğitim alıyorum. Özellikle musluk değiştirme, sıhhi tesisat, ve elektrik akımı, hakkında çok önemli şeyler öğrendim." diye konuştu.


El becerisini geliştirdiğini dile getiren Fatma Köprülü ise, "Daha önce çok az bilgim vardı. Bu öğrendiklerimizin ileriki dönemde çok lazım olacağını düşünüyorum.Özellikle üniversite yıllarında tek başımıza kalacağız. İşte bu öğrendiklerimizle sorunların üstesinden geleceğiz." ifadesini kullandı.


Muhammet Emin ertekin ise daha önce bilmediği birçok şeyi öğrenmeye başladığını vurguladı. 


Büşra Şeker de atölyede kahve yapmayı, dikişi, ütü yapmayı öğrendiğini ifade ederek, eğitimin çok faydalı olduğunu kaydetti. 

Haber Erdinç Şekerli


..


..

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri