Otel tepe
08 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > GÜMÜŞHANE KEMALİYE CAMİİ AVLUSU YENİLENİYOR

GÜMÜŞHANE KEMALİYE CAMİİ AVLUSU YENİLENİYOR

05.04.2019 21:42 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane Merkez Kemaliye Camisinin avlusunda tadilât ve yenileme çalışması yapılıyor. Cami avlusu yeni bir görünüme kavuşacak.Cami cemaati ve avlu altıdaki pasajda bulunan işyeri sahipleri olumsuz hava şartlarından etkilenmesinin önüne geçilecek.
GÜMÜŞHANE KEMALİYE CAMİİ AVLUSU YENİLENİYORGümüşhane’nin en merkezi yerinde bulunan 15 Temmuz Zafer Meydanında bulunan ve Gümüşhane'nin en büyük Mekez camii konumunda olan Tarihi Kemaliye Camisi’nin avlusunda Gümüşhane Belediyesi ile Cami derneği ile ortaklaşa yapılan tadilât ve yenileme çalışmalarına başlandı. 

Gümüşhane Belediyesi'nin web sitesinde, yapılacak düzenleme çalışmalarına dair yer alan haber şöyle; 
 "MERKEZ KEMALİYE CAMİSİ AVLU PROJESİ "Gümüşhane'nin en büyük Camsi konumundaki Kemaliye Camii avlusunun üzerinde yapılacak olan Avlu düzenleme projesi ile Cami avlusunun üzeri kapatılacak. Böylece cami cemaati ve pasaj esnafının olumsuz hava şartlarından etkilenmesinin önüne geçilecek." Açıklaması bulunan Proje çalışması yer alıyor. 

AVLU ZEMİNİNDE BULUNAN TAŞ KAPLAMALAR ALTTAKİ PASAJA SU SIZDIRDIĞI GEREKÇESİYLE SÖKÜLÜYOR 
Edindiğimiz bilgiye göre öncelikle Kemaliye Caminin avlusunun üzerinde ki taş kaplamalar, Avlunun alt katında bulunan işyerlerine yağmur ve Kar sularının sızması nedeniyle sökülüyor, akabinde ise avlu altında bulunan esnaf vatandaşların iş yerlerinin yağmur ve kar sularından etkilememesi için avlu zeminine su izalasyonu yapılacak. 

CAMİ AVLUSUNUN ÜZERİ KAPATILACAK Daha sonra ise avlu üzerinde modern ve güzel mimari ile yapılacak proje çalışması ile Cami ile bütünlük sağlanarak avlunun üzeri kapatılacak.

CAMİ CEMAATİ VE AVLU ALTINDA Kİ İŞ YERİ SAHIPLERİNİN OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK!! 
Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, hem Kemaliye Camii avlusu güzel ve estetik bir görünüme kavuşacak, hemde Cuma namazı için avluda namaz kılan vatandaşların olumsuz hava şartlarından etkilenmesinin önüne geçilmiş olunacak. Ayrıca avlu altında bulunan pasajda esnaflık yapan işyeri sahibi vatandaşların da, iş yerleride Yağmur ve Kar sularından dolayı yaşadıkları sıkıntı ve sorunlarda giderilmiş olacak.

YAĞIŞLI VE SICAK HAVALARDA CUMA NAMAZI KILMAK VATANDAŞA ÇİLE OLUYOR!! Gümüşhane Merkez Kemaliye Camii'nin, Cuma namazlarında kapasitesinin yetersiz olması sonucu kalabalık nedeniyle Cami içerisinde yer bulamayan cemaat, seccade, kilim veya karton açarak namazlarını Kemaliye Câmii'nin avlusunda eda ediyor. Ancak yağışlı ve yazın sıcak geçen günlerde ise Kemaliye'de Cuma namazı edâ etmek vatandaşa çile oluyor. Yapılacak bu proje sayesinde, Cami avlusunda Yağış ve sıcak sorunu çözülecek ve olumsuz hava şartlarında vatandaşların Namaz kılma çilesi de ortadan kalkmış olacak.

VATANDAŞLAR MENMUN
Merkez Kemaliye Camii’nin Gümüşhane için bir sembol olduğunu, yapılan uygulamayla Camii’m'nin daha güzel bir görünüme kavuşacağını belirten Vatandaşlar da, Kemaliye Camiinin kapasitesinin Cuma namazı için yetersiz olduğunu belirtiyorlar. Avluda yapılacak çalışmayla Cuma namazı esnasında oluşacak olumsuz hava şartlarından etkilenmeyeceklerini, projenin tamamlanmasıyla rahat, temiz ve nezih ortamda namaz kılmanın huzurunu yaşayacaklarını vurgulayan vatandaşlar, yapılan çalışmaların memnuniyet verici olduğunu belirtilerek çalışmalara öncülük edenlere dua ederek olumlu görüşlerini ifade ediyorlar. 
Avludaki çalışmaları kısa sürede tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulması bekleniyor.Önceki yıllarda Cami avlusuna tonlarca ağırlıkta beton revaklar yapılmış ancak göçük tehlikesi riski nedeniyle sökülerek avlu özel olarak getirtilen taşlar ile kaplanmıştı. Son olarak Söz konusu alanda hem Cuma namazı için Namaz kılmak isteyen vatandaşlar olumsuz hava şartlarından etkileniyor, hemde Avlu altındaki pasajda bulunan esnaf vatandaşların işyerleri yağışlı havalarda avludan sızan sulardan etkileniyordu. 
Haber Erdinç Şekerli


.

.

.


.

.
.

.
ÖNCEKİ HALİ BÖYLEYDİ 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri