Otel tepe
29 Mart 2020 Pazar
Anasayfa > HABER > Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102'nci yıl dönümü

Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102'nci yıl dönümü

15.02.2020 18:05 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü çeşitli programlarla kutlandı. Kutlama programına eski TBMM Başkanı, Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı.
Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 102'nci yıl dönümüHükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na Valilik adına Vali Kamuran Taşbilek ve gaziler, Belediye Başkanlığı adına Başkan Ercan Çimen ve gazilerin çelenk sunması ile başlayan programda daha sonra 20 pare top atışı gerçekleştirildi. 


Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle buradaki program sona erdi. Kutlama programı ise Belediye Başkanlığı önündeki alanda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle gönderdiği mesajın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Gaziler adına konuşan Ali Gürcan Erkan, konuşmasının ardından İl Jandarma Komutanı Albay Abdulkadir Seri’ye kurtarılmış vatan toprağı verirken, bir başka gazi tarafından da Belediye Başkanı Ercan Çimen’e şehrin anahtarı, eski TBMM Başkanı, Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a Vali Kamuran Taşbilek tarafından Türk bayrağı takdim edildi. 

“Geçmişimizi bilmeden geleceğimizi inşa edemeyiz” Kutlamalara katılan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım konuşmasına, “Rabbim bir daha bizlere böyle karanlık, böyle zor günler göstermesin” diyerek başladı. Alanda bulunan gençlere seslenen Yıldırım, “Düzenlediğimiz bu kurtuluş günü etkinlikleri çok kıymetli ve önemlidir. Gençler biz kökleri mazide olan atiyiz. Geçmişimizi bilmeden geleceğimizi inşa edemeyiz. Onun için bugünler bir daha gelmesin diyoruz ama bugünlerin değerini en iyi şekilde bilmek için elimizden gelen gayretleri göstereceğiz. 100 yıl önce İstiklal mücadelesinden çıktığımızda sadece 13 milyon çoğu yaşlı nüfusumuz vardı. Bütün beşeri kaynağımızı, maddi kaynaklarımızı elden çıkarmıştık. Sadece 1 üniversitemiz vardı. Bugün 207 üniversitemiz var. 2008’den beri Gümüşhanemizin de üniversitesi var, 18 binin üzerinde öğrencisi var. Milletin yüzde 85’i köylerde yaşardı, bugün milletin yüzde 90’ı şehirlerde yaşıyor. O yıllarda sadece 57 milyon dolar ihracat yapardık bugün 170 milyar dolara ulaştık. Bir tane bile havalimanımız yoktu. 56 tane havalimanımız var yakında Gümüşhane ve Bayburt’un da havalimanı hizmete açılmış olacak. Cumhuriyetin ilk yıllarında tek bağımsız Müslüman ülke Türkiye idi. O zamanlar Gümüşhane’ye erişmek neredeyse imkansızdı. Yollar yok, kış şartları ağır. Bugün öyle mi? Son 17 yılda Gümüşhane’ye tam 15 milyar lira yatırım yaptık. Gümüşhane’yi tüneller şehri yaptık. Trabzon’dan Bayburt’a, Erzincan’a her yerde tünel var. Çevre yolumuzu dağları dele dele tamamladık, hizmete aldık. Bu 15 milyar yatırımın 8 milyonu ulaştırma yatırımlarıdır. Şimdi de Trabzon’u yarım saat daha kısaltacak, bir saatin altına düşürecek Zigana tünelinin yüzde 65’i bitti. Ayrıca Bayburt tarafında Vauk tünellerinin yapımı devam ediyor. Erzincan’ı Gümüşhane’ye daha da yaklaştıracak Pekün tünellerinin de inşaatı tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

.


.

.


.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri