Otel tepe
08 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Gümüşhane'de Stk'lar ABD'nin Kudüs Kararını Protesto Etti

Gümüşhane'de Stk'lar ABD'nin Kudüs Kararını Protesto Etti

08.12.2017 00:33 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane'de 20 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu 'Sivil İrade Platformu' ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanıma kararını basın açıklamasıyla protesto etti.
Gümüşhane'de Stk'lar ABD'nin Kudüs Kararını Protesto Etti

Gümüşhane'de 20 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu 'Sivil İrade Platformu'  ABD Başkanı  Trump'un  Kudüs'ü  İsrail'in başkenti tanıma kararını basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklama boyunca kalabalık heyet "Kahrolsun  Amerika" sloganları attı.

15 Temmuz Zafer Meydanında bir araya gelen STK temsilcilerine Belediye Başkanı  Ercan Çimen de destek verdi. Mescid-i Aksa'yı konu alan şiirlerin okunduğu, tekbirlerin çekilip "Müslüman uyuma  Filistin'e sahip çık", " Avrupadeğil İslam birliği", "Küdüs'e selam direnişe devam", "Kahrolsun  Amerika" sloganlarının atıldığı protesto eyleminde  Memur-Sen İl Başkanı Musa Uncu sivil irade platformu adına basın açıklaması yaptı.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Uncu,  Kudüs'ün savaşın değil, barışın şehri olduğuna vurgu yaparak, "İnsanlık tarihinin en kanlı dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet,  Kudüsüzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor" dedi.

Uncu,  ABD'nin  Kudüs'ü  İsrail'in başkenti olarak tanıma ve  ABD büyükelçiliğinin  Kudüs'e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan  ABD'nin ve Başkan  Trump'un bu hamlesinin insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş  Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmenin amaçlandığını söyledi.

Bu yolla diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istediğini kaydeden Uncu, "Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir.  Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz.  Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz" diye konuştu.

ABD -  İsrail ortak yapımı bu kirli stratejinin şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenemezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacağına vurgu yapan Uncu, "Korsan  İsrail  Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli.  ABD  İsrail'in başkentinin  Washington olduğunu idrak etmeli.  Kudüsbizim nazarımızda mihenktir. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır" şeklinde konuştu.

Sık sık  Amerika ve  İsrail aleyhinde atılan sloganların ardından basın açıklaması sona erdi.

Açıklamaya  Memur-Sen, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, TÜGVA,  İHH,  Anadolu Öğrenci Birliği, Genç  Memur-Sen, Cihannüma, Yardımeli Derneği, Peygamber Sevdalıları Platformu, MÜSİAD,  Anadolu Gençlik Derneği, Şuurlu Öğretmenler Derneği,  Gümüşhane Gençlik Derneği,  Yeşilay  Gümüşhane Temsilciliği, Semerkand ve Beşir Derneği imza attı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri