Kebir tepe
16 Mayıs 2021 Pazar
Anasayfa > HABER > Haydar Tomakin Hoca 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Haydar Tomakin Hoca 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

08.03.2021 09:07 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane'de Eğitim camiasının öne çıkan isimlerinden Haydar Tomakin, 10 gün önce aort damarının yırtılması sonucu kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak bu sabah hayatını kaybetti.
Haydar Tomakin Hoca 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti
Tomakin, 27 Şubat günü evinde fenalaşmasının ardından ambulans helikopterle Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmiş ve burada ciddi ameliyatlar olmuştu. 


Yoğun bakım servisinde tedavi gören Tomakin, 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti ve bugün sabaha karşı hayatını kaybetti.

Gümüşhane'nin eğitim çınarlarından birisi olan ve uzun yıllar Mareşal Çakmak Öğretmen Lisesinde (Sosyal Bilimler Lisesi) Türk Dili Edebiyatı öğretmeni olarak ve yöneticilik yaparak çok sayıda öğrenci yetiştiren, son olarak da Halk Eğitimi Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan 55 yaşındaki Tomakin, bugün saat 15.00’da Kemaliye Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Güzeller Mahallesi Mezarlığında toprağa verilecek. 

Evli ve 2 çocuk babası Haydar Tomakin Hoca’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz. 

Aort damarı yırtılması nasıl olur? 
Aort yırtılması iki şekilde olur. 
Aort denen ve kalpten çıkıp tüm vücuda kan taşıyan damarın duvarları arasında oluşan fakat damar dışına patlamayan yırtık ki bu durum acil ameliyat gerektirir. Bir diğeri şekli ise aort ana damarının duvarının tamamen patlayarak, kanın dışarı(göğüs içine, karın içine) çıkmasıdır. Bu durumda hastaneye dahi yetişilemez, ölüm ani olur. Bu nedenle çoğu zaman ölüm nedeni de bilinmez ve kalp krizi gibi değerlendirilir. Bunu ancak ön tetkiklerle fark edilir ve patlamadan ameliyata alınır. Aniden gelişen sırt ağrısı veya göğüs bölgesinde ağrı ile karakterize olan aort diseksiyonu; kalp krizi, çoklu organ yetmezliği ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Aort diseksiyonu, aort damarının farklı sebeplerle yırtılması ve duvar içine kan dolmasıyla oluşur. Aort yırtılması olarak tanımlanan sendromda ise yaşanan durum şu şekilde özetlenebilir :kanın akmakta olduğu ilk katmandan kendisine bir başka yol bularak ikinci katmana sızması ve akış ile birlikte katmanları birbirinden ayırmasıdır. Kanın bulduğu yeni yolda hızlı bir şekilde akmasıyla, damar yırtılır. 

Aort damarı tam olarak nerede?
Aort, insan vücudundaki en büyük arterdir. Sol ventrikülden çıkar ve karnın aşağısına doğru uzanır ve sonra daha küçük damarlara dallanır. Aort oksijenlenmiş kanı tüm vücut parçalarına sistemik dolaşımla ulaştırır. Aort damarı kalpten çıkan, vücudun en büyük atar damarıdır. Atardamardır çünkü içinde temiz kan taşır. Temiz kan demek içinde oksijeni en fazla olan kan taşıyan damar demektir. Aort damarı kalbin sol karıncığından yani sol ventrikülünden çıkar. Aortun ana görevi, akciğerlerde temizlenip kalbe dönen temiz kanı vücuda taşımaktır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri