en üst vakifbank
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa > HABER > KAMUOYU BİLİNÇLENDİRME DERNEĞİ BAŞKANI EYÜP DEMİREL KÖYLERDE ARSA OLUŞTURULSUN
KAMUOYU BİLİNÇLENDİRME DERNEĞİ BAŞKANI EYÜP DEMİREL KÖYLERDE ARSA OLUŞTURULSUN

KAMUOYU BİLİNÇLENDİRME DERNEĞİ BAŞKANI EYÜP DEMİREL KÖYLERDE ARSA OLUŞTURULSUN

18.12.2018 14:38 12 14 16 18 yazdır
Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği Başkanı Eyüp Demirel, Gümüşhane'deki ekonomik döngüyü artırmak için köylerde arsa üreterek ev yapacak bireylerin önünün açılması gerektiğini söyledi. 
Özellikle il dışında yaşayan hemşehrilerimizin köylerdeki arsa yokluğundan ev yapamadıklarını belirten Demirel; "Gümüşhane göç etmiş bir memlekettir.  Gümüşhane'de 150 bin nüfus yaşamakta olup; İl dışında çeşitli illerde ve ülkelerde ise 700 bin Gümüşhaneli nüfus yaşamaktadır. Bunların yüzde 10’u zengindir. Parayı kazanmış, istirahat yapacak seviyeye gelmiş kişilerdir. Yılın altı ayını Gümüşhane köylerinde yaşayarak şehir esnafına girdi sağlayacak güce sahiptirler. Özellikle köylerine köy mücavir alanlarının sıkıntıları nedeniyle arsa yokluğundan ev yapamadıklarından yakınmaktadırlar. Köy içi yerleşkesinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor" dedi. Köylerde arsalaştırma yapılması için iyi bir planlama yapılması gerektiğini ifade eden Demirel, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; "Gümüşhane'de Turizmin gelişmesi ve inşaat sektörünün canlanması ve ildeki nüfus hareketliliği artırarak esnafımızın alış veriş ile rahatlatmamız için Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında ilgili resmi kurumlar Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kamuoyu Bilinçlendirme Derneği işbirliğiyle bir çalışma başlatılması önemlidir. Bu çalışma ile Köy mücavir alanlarının genişletilmesini istiyoruz. Köylerde yerleşim alanları çok azdır. Yapılaşmaya müsait değildir. Mühendisler, Mimarlar ve Özel İdare Genel Sekreterliği Şehir ve Bölge Planlayıcısı ile köylerimizin mücavir alanlarını yeniden bir düzenleme yaparak köy yerleşkesi içerisinde arsa oluşturulmasına zemin hazırlanmalıdır. Bu arsaların ihaleleri yaz sezonuna kadar planlama yaparak ihaleye çıkarılmalıdır. Eğer yeterli personel yoksa Özel firmalardan ihale yöntemi ile hizmet alımı yapılmalıdır. Gümüşhane'deki Ekonomik döngüyü artırmak için köylerde arsa üreterek ev yapacak bireylerin önü açılmalıdır. Defterdarlığın nobranlığı yüzünden yatırımlar engellenmektedir. Kamuoyuna duyurulur."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri