Kebir tepe
20 Ekim 2020 Salı
Anasayfa > HABER > KARADENİZ HIZLI TREN PROJESİNDE GÜZERHAH DEĞİŞİKLİĞİ

KARADENİZ HIZLI TREN PROJESİNDE GÜZERHAH DEĞİŞİKLİĞİ

02.09.2020 16:13 12 14 16 18 yazdır
Ankara’dan Sivas üzerinden Erzincan ve Erzurum’a kadar gidecek olan hızlı tren projesi bitme aşamasına geldi.
KARADENİZ HIZLI TREN PROJESİNDE GÜZERHAH DEĞİŞİKLİĞİ

Ankara'dan Sivas üzerinden Erzincan ve Erzurum-Kars'a kadar gidecek olan hızlı tren projesi bitme aşamasına geldi. Aynı hattın Erzurum'dan da Rize'ye bağlanması kararlaştırıldı.Yenilenen Samsun-Sivas hattında da çalışmalar tamamlandı ve açılmak üzere gün sayıyor. 

Sırada öncelikle Samsun'dan başlayıp Ordu-Giresun-Trabzon sahil boyunca Rize, Arvin sarp sınır kapısına kadar uzanacak yüksek hızlı tren projesi gündemde. Bu proje üzerinde Karadeniz'e kıyısı bulunan tüm iller şiddetle hemfikir.Bu durumda Erzincan-Gümüşhane hattı projesi de rafa kaldırılmış oluyor. Cumurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Erzincan-Gümüşhane-Trabzon güzergahına rağmen Ulaştırma Bakanlığınca Erzurum-Rize güzergahı için plan yapılması Gümüşhane'de tepki çekti.

Gümüşhane Ticaret Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, bu konuya dikkat çekmek için Altarnatif güzergaha karşı olduklarını belirten bir açıklama yaptı.
‘’FARKLI GÜZERGAHLAR İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR BİZLERİ FAZLASI İLE ÜZMÜŞTÜR’’ 
Gümüşhaneliler başta olmak üzere Trabzon ve bölgedeki diğer illerinde bir asırdır beklediği Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesini görmezden gelerek demiryolu için alternatif güzergah çalışmalarının yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Gümüşhane Ticaret Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, eğer bir demiryolu hattı çalışması yapılacaksa bunun bir asırdır beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi olması gerektiğini söyledi. 

Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısıyla Erzincan-Gümüşhane -Trabzon demiryolunun Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı ortaya çıktı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri