en üst vakifbank
29 Kasım 2021 Pazartesi
Anasayfa > SAĞLIK > KORONAVİRÜS'ÜN HAYATTA KALMA SÜRESİ

KORONAVİRÜS'ÜN HAYATTA KALMA SÜRESİ

30.03.2020 11:38 12 14 16 18 yazdır
Amerikan Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Enstitüsü, Covid-19'un farklı desteklerde hayatta kalması sorununu araştırdı.
KORONAVİRÜS'ÜN HAYATTA KALMA SÜRESİ

KORONAVİRÜS'ÜN HAYATTA KALMA SÜRESİ Amerikan Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Enstitüsü, Covid-19'un farklı desteklerde hayatta kalması sorununu araştırdı. 

Bilim adamları "aerosoller" dediği yani havada asılı olan mikro damlacıklar!! Daha basit olarak, ağzını korumadan hapşıran veya öksüren bir hastanın, üç saat boyunca enfekte damlacıklarının etrafa yayıldığını tespit ettiler. 

Yüzeylerle ilgili olarak ise, aynı çalışmada Covid-19'un bakır üzerinde 4 saat, kartonda 24 saat ve plastik veya paslanmaz çelik üzerinde 2 veya 3 güne kadar direnç gösterdiği tespit edildi. 

Çin'de bir bilim ekibi, farklı ofislerde çalışan ve doğrudan teması olmayan 7 kişinin hastalandığı bir bina örneğini inceledi. Hipotezleri: ortak Tuvaletler fekal madde yoluyla enfeksiyonun geçtiği saptandı. Bilim adamları özellikle el yıkamanın ve insan temasından kaçınmanın önemini hatırlatıyorlar.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri