Otel tepe
22 Temmuz 2019 Pazartesi
Anasayfa > EKONOMİ > TRABZON İRAN TİCARETİ İÇİN GÜN SAYIYOR

TRABZON İRAN TİCARETİ İÇİN GÜN SAYIYOR

09.03.2016 15:06 12 14 16 18 yazdır
İran'la nükleer müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanması ve İran'a ambargonun kaldırılması kararı, başta Doğu Karadeniz illeri olmak üzere, iş dünyasını heyecanlandırdı.
TRABZON İRAN TİCARETİ İÇİN GÜN SAYIYOR

Trabzon Limanı İşletmeciliği A.Ş Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini söyleyerek,

"Bu transit ticaretin önemli bir kısmı Trabzon Limanı üzerinden gerçekleşmesi halinde 10 milyon insanın bu işten direkt ve endirekt faydalanacağı yönünde kanaat sahibiyiz. Biz bunu sloganlaştırdık, '100 bin kişiye aş-ekmek' diye."

İran'ın transit ticaretin önemli bir kısmını Trabzon Limanı üzerinden gerçekleşmesi halinde 10 milyon insanın bu işten direkt ve endirekt faydalanacağını kaydeden Ermiş, geçmişte İran'ın tiransit taşımacığını Trabzon üzerinden yaptığını hatırlattı. 

Ermiş, "İran, Trabzon ve bölge coğrafyası için transit nakliyat konusunda önemli bir ülke. 1980-1990 yılları arasında süre gelen İran-Irak Savaşı'nda başta Trabzon Limanı başta olmak üzere bölgedeki komşu illerdeki limanlar önemli transit noktası olmuştu. İran'ın tüm insani ihtiyaçları savaş döneminde Trabzon Limanı üzerinden İran'a sevk edilmişti. O dönemde trabzon Limanı bu hüviyetinde değildi. Oysa bugün Trabzon Limanı 2 bin 300 metre uzunluğundaki rıhtımlara, 250 bin metrekare depolama alanlarına içinde de bir serbest bölgesi olan bir liman haline gelmiştir. Ancak savaştan sonra İran'ın kendi limanlarını güneydeki Basra körfezindeki limanlara kullanmak istemesi bu bölgedeki transit nakliyatı durma noktasına getirmiş ve durdurmuştur. Biz 13 yıldır Trabzon Limanı'nın özelleşmesinden sonra İran'lı yetkililerle sürekli görüşerek karşılıklı ziyaretlerle eskiden olduğu gibi tekrar Trabzon Limanı'nın kullanılması noktasında büyük bir çaba sarf ettik. Hatta sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde İran'a yapılan bir ziyarette Resmi Gazete'de yayınlanan mutabakat zaptında da Trabzon Limanı'nın ortaklaşa kullanılması konusu ele alınmış ve resmi gazetede karşılıklı olarak mutabakat altına alınmıştı. Ancak bütün çabalarımıza rağmen transit nakliyat konusunda etkin bir gelişme sağlayamadık. Bir konteynır taşımacılığında bir aşama kaydettik ancak taşıyıcı firma Amerikan ambargosundan korkması suretiyle iyi bir noktaya getirmeye başladığımız İran'dan Venezüella'ya gidecek olan transit konteynır taşımacılığını durdurmuştu" dedi.

"BAŞTA TRABZON VE ÇEVRE İLLER OLMAK ÜZERE BÖLGEYE ÇOK YANSIMALARI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Kararın başta Trabzon olmak üzere bölgeye yansımaları olacağını düşündüklerini kaydeden Ermiş, "Elbetteki İran'la yapılan müzakereler sonucunda ortaya çıkan tabloda ambargonun kalktığı gibi gözüküyor. 

İran için en akıllı yol Trabzon. İran'ın deniz yoluyla özellikle Karadeniz havzasından yapacağı ithalat ve ihracatlarda Avrupa Birliği'ne açılan kapısı konumunda Trabzon. Biz bunu her seferde İran'lı yetkililere öneriyoruz. Bu transit ticaretin önemli bir kısmı Trabzon Limanı üzerinden gerçekleşmesi halinde 10 milyon insanın bu işten direkt ve endirekt faydalanacağı yönünde kanaat sahibiyiz. Biz bunu sloganlaştırdık, '100 bin kişiye aş-ekmek' diye.
Dolayısıyla İran'ın 5 milyon tonluk bir yükünün Trabzon Limanı üzerinden sirküle edilmesi halinde gerçekten Trabzon'dan yola çıkan bir TIR'ın 550 kilometrelik Gürbulak Sınır Kapısı'na kadar uzanan karayolu üzerindeki irili ufaklı yüzlerce yerleşim yeri bu işten nasibini alacağının yanında bu işin yan dalları olan oteli, kaportacısına kadar bir çok alana yayılacağı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla buradan baktığımız zaman 5 milyon ton gibi bir yükün Trabzon limanından İran'a sevkiyatı söz konusu olursa hiç de abartılı bir yaklaşım değil. 100 bin kişiye iş aş ortaya çıkacaktır. Ancak bu haberler daha sıcak. Netice itibariyle bunların gelecekteki gelişmelerin görmek gerekiyor. Biz ümitliyiz başta Trabzon olmak üzere bölgeye çok yansımaları olacağını düşünüyoruz. O bakımdan bekleyip göreceğiz" ifadelerini kullandı. 


İRAN ? TÜRKİYE TİCARET TOPLANTISI ÇOK YAKINDA TRABZON'DA!

İran'a olan ekonomik yaptırımların kaldırılmasının ardından, bu ülkenin en yakın ve tarihten gelen komşusu olan Türkiye'de de geniş kapsamlı görüşmeler ve hazırlıklar yapılıyor.

Başta Avrupa ülkeleri ve Çin olmak üzere dünyanın dört bir yanından İran pazarına başlatılan akından Türkiye'nin sahip olduğu avantajları değerlendirerek azami düzeyde pay alabilmesi için 2002 yılında kurulan Türkiye-İran İş Konseyi'de çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Turkiye-İran is Konseyi Başkanı Bilgin Aygül'ün başkanlığında Ankara'da yapılan toplantıda, Türkiye-İran ticaretinin geçmişi, bugüne ve geleceği ele alındı.
Bilgin Aygül, ambargonun kalkması ile Türkiye-İran dış ticaretinin bir kaç yıl içerisinde 20 milyar dolar artabileceğini ileri sürerek şunları söyledi:

"2012'de 22 milyar dolar civarındaki İran dış ticaretimiz geçen yıl 12 milyar dolara kadar inmişti. Bu ülkeye uluslararası düzeyde uygulanan ambargonun kalkması ile, sahip olduğumuz ulaşım, yakın komşuluk ve tarihten gelen dostluk avantajlarını kullanabilirsek bu hacmi kısa sürede 20 milyar dolar arttırabiliriz."
Türkiye'nin İran'dan başta petrol ve doğal gaz olmak üzere petrol ürünleri alımı yaptığını, bizim ise bu ülkeye  reel sanayi malları ve hizmet sektörü ile çok rahatlıkla girebileceğimizi hatırlatan Bilgin Aygül, bir yandan görüşmeler ve araştırmalar yaparken, işadamlarımızın da beklemeden bu ülkedeki yatırımlarını arttırmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

TRABZON'DA TOPLANTI MART AYINDA

1980'li yıllarda İran'ın Avrupa ülkelerinden ithal ettiği malların nakliyesinde Trabzon limanı büyük yer tutuyordu. Zaman zaman yıllık 600 bin tona kadar ithal malın Trabzon limanına getirilerek, buradan Gürbulak kapısı üzerinden İran'a nakledildiği Trabzon'da da heyecan uyandıran ekonomik yaptırımların kalkması, bu konuda etkin çalışma ve hazırlıkların yapılmasını da gündeme getirdi.

Turkiye-İran iş Konseyi Başkan yardımcısı Hülya Ulusoy ise,
Konseyin son buluşmasında gelecek toplantının Mart ayının ilk yarısında Trabzon'da yapılabileceğinin prensip olarak kabul edildiğini belirterek, bu konuda Trabzon Boşkonsolosluğunun da desteğini alarak hazırlıklara başladıklarını da bildirdi.

Trabzon'daki toplantıya konsey yönetim kurulunun yanı sıra, İran'dan bir heyetin ve çevre illerden de işadamlarının katılabileceğini söyledi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SOYLU;  "TRABZON'DA ETKİLİ BİR TOPLANTI OLUR."

Trabzon'a yaptığı son ziyaretteki toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Trabzon'un İran ile olan ticaretin geçmişini hatırlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu; 
"Türkiye ve Trabzon bu pazar için avantajlı bir konuma sahiptir. Ama beklemeden ve çabuk hareket etmeliyiz. Trabzon'da böyle bir toplantının yapılacak olmasını çok olumlu buluyor ve her türlü desteği veriyoruz. Bu konuda başta ilgili kamu v esivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes üzerine düşeni yerine getirmek için şimdiden çalışmaya başlamalıdır" dedi.

Bskan Soylu, Türkiye-İran İş Konseyi'nin başkan ve başkan yardımcısının Trabzon'dan olmasının avantajının değerlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri