Otel tepe
26 Mayıs 2020 Salı
Anasayfa > EKONOMİ > TÜRKİYE-İRAN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI TTSO'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE-İRAN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI TTSO'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13.03.2016 19:03 12 14 16 18 yazdır
Türk-İran İş Konseyi Toplantısı Trabzon'da yapıldı. Toplantıda yapılan konuşmalarda İran'a ambargonun kalkmasıyla iki ülke arasındaki ticaretin eskisi gibi tekrar canlanacağı vurgulandı.
TÜRKİYE-İRAN İŞ KONSEYİ TOPLANTISI TTSO'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİTrabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türkiye- İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygün, Başkan Yardımcısı Hülya Ulusoy, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Reza Baghban Kondori, İran-Türkiye İş Konseyi Başkanı Reza Kami, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ve konsey üyelerinin katılımıyla Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı. Toplantıda potansiyel iş fırsatları ve Trabzon Limanı'nın, İran'la ticaretteki avantajlı konumu değerlendirildi.

İKİ LİMAN ARASI BAĞ KURULACAK

İlk olarak söz alan Türk İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygün, İran'la yapılan ticaretin önemine değinerek "İran ile aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Bu coğrafya bizim için çok önemli. Birbirini tamamlayan iki ekonomiye sahibiz. İran yaklaşık 35 yıldan beri ambargolar altında. Bunların dozajı bazen azaltıldı bazen yükseltildi ancak maalesef 35 yıldır ambargolarla yaşıyorlar. Türk iş adamları olarak hep İranlılar'la birlikte çalıştık" dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu da ambargonun kalkmasıyla İran'la ticaretin eskisi gibi hareketlenebileceğine dikkat çekerek "İran'a ambargonun kalkması Trabzon'dan İran'a ticaretin eski günlere dönmesi için herkese büyük görevler düşüyor. Bu konuda hepimiz elimizi taşın altına koymamız gerekiyor" diye konuştu.

İran Türkiye İş Konseyi Başkanı Rıza Kami de ulaşımda Trabzon Limanı'nın önemine vurgu yaparak "İran ve Türkiye Asya'nın güney batısında en önemli iki büyük, önemli ekonomik ve siyasi ülkelerdir. Mersin ve İstanbul'dan sonra Trabzon Limanı merkez Asya, Kafkas ve Rusya'ya taşıma konusunda Ortadoğu'daki en önemli jeopolitik ve stratejik limandır. Ayrıca bu şehir stratejik bir nokta ve kuzey merkez olduğu için bölgede özel ekonomik pozisyona sahiptir" şeklinde konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da İran'la ticaretin eskiden olduğu gibi canlanması gerektiğine işaret ederken, Trabzon Valisi Adbil Celil Öz de ambargonun kalkmasıyla Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerde dostluk siyasi ilişkilerin yanında ekonomik ilişkilerde yükseleceğini söyledi. Konuşmaların ardından her iki heyet birbirine plaket takdim etti. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri