Otel tepe
08 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > ÜLKE TV YAPIMCISI TURGAY GÜLER; GÜMÜŞHANE VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI YAPTI

ÜLKE TV YAPIMCISI TURGAY GÜLER; GÜMÜŞHANE VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI YAPTI

30.04.2017 23:34 12 14 16 18 yazdır
GAZETECİ TURGAY GÜLER; GÜMÜŞHANE VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANI'NDAN KUT'ÜL AMARE KAHRAMANI GÜMÜŞHANELİ OSMAN OĞLU MEHMET İÇİN NE İSTEKTE BULUNDU?
ÜLKE TV YAPIMCISI TURGAY GÜLER; GÜMÜŞHANE VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANINA ÇAĞRI YAPTI

Osmanlı Devleti'nin önemli zaferlerinden biri olan ve bugün 101. Yıl dönümünü kutladığımız  Kut'ül Amare zaferi ile ilgili  olarak 22 Nisan 2016 tarihinde, tarihçi Mustafa Armağan ile ÜLKE TV de bir program yapan tanınmış gazeteci Turgay Güler, o gün Gümüşhane Valisi ve Gümüşhane Belediye Başkanı'na bir çağrı yapmıştı.

İngiliz uçağını tüfeği ile düşürerek savaşın seyrini değiştiren Gümüşhaneli Osman Oğlu Mehmet'le ilgili yapılan çağrının üzerinden tam bir yıl geçti.

Gazeteci Turgay Güler'in o günkü çağrısının videosunu biz tekrar yayımlıyoruz.

Turgay Güler, videosunda Gümüşhane  Valisi ve Gümüşhane Belediye Başkanı'ndan şunları istemişti.

 KUT'ÜL AMMARE NEDİR?
Osmanlı Devleti'nin Çanakkale'den sonra en önemli zaferi olarak bilinen Kut'ül Amare Savaşı 100 yaşında. Cumhuriyet'in ilk yıllarında bayram niteliğinde kutlanan, fakat sonra unutulmaya yüz tutan bu tarihi zafer, yarın yani 29 Nisan 2016 tarihi itibariyle yeniden hayat bulacak.

29 Nisan 1916'da Irak Kut'ül Amare'de Halil Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetlerinin İngilizleri perişan ettiği Kut'ül Amare Muharebesi Zaferi, Cumhuriyet döneminde 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanırken, zamanla unutuldu. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun son zaferi ve İngiltere tarihinin de en önemli askeri yenilgilerinden biri olan Kut'ül Amare'nin zafer bayramı 100. yaşında gündeme gelerek hayat buldu. Bir asırlık şanlı zafer, yarın yeniden kutlanacak.

Kut Zaferi'ni ve gündeme gelişini değerlendiren Araştırmacı-Yazar Müfit Yüksel, Kut'u Türkler, Kürtler ve Arapların birlikte kazandığını vurguladı. Generalleriyle birlikte 23 bin kişilik İngiliz ordusunun tamamının esir alındığı Kut Zaferi'nin yeniden hatırlanması bazı çevreleri rahatsız etti. Yüksel bu durumu; "Kemalist zihniyet Kut'ül Amare'yi önemsizleştirdi." şeklinde yorumladı.

Kut'ül Amare, Çanakkale kadar önemli

Yüksel, 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı'nın iki cephede zaferi olduğunu belirterek; "Birincisi Çanakkale kara ve deniz zaferleri, ikincisi ise Kut'ül Amare. Bu zafere bugüne kadar önem verilmedi, oysa Çanakkale zaferi kadar önemli. Kut-ül Amare'de çok sayıda İngiliz askeri esir alınmıştır.'' diye konuştu.

Osmanlı ordusunun birçok cepheden çekilmeye başladığı sırada kazanılması açısından Kut Zaferi'ni önemsediğini belirten Yüksel; "1915 sonlarında Rus birliklerinin güneye sarkması, Palandöken ve Erzurum sınırlarını ihlal edip, Bitlis ve Siirt'e kadar ilerlemesine rağmen Kürt aşiretleri ciddi bir biçimde Kut'ül Amare'de yer almıştır." dedi.

Tarih hafızalarını yitirmişler

Zaferin önemsiz görülmesinin Kemalist dönem alışkanlıklarından kaynaklandığını ifade eden Yüksel, "Resmi ideolojileri 23 Nisan'ı anıyor. Atatürk'ün Kütahya'ya, Amasya'ya gelişinin merasimlerle kutlanmasına alışmış ülke. Bunlara alışmış zümre bu durumla karşılaşınca şaşırdı. Onlar tarih hafızalarını yitirmiş. 'Birdenbire Kut'ül Amare nereden çıktı?' diyorlar. Statükocu olmalarından kaynaklanıyor. Kendi statükoları bozulduğu anda bu tür refleksler gösteriyorlar." dedi.

Türk, Kürt, Arap aynı cephede

Yüksel, Kut'ül Amare Zaferi kutlamalarının 1951'den sonra kaldırılmasında Türkiye'nin NATO'ya girmesi, Bağdat Paktı ve Nuri Sait Paşa'nın olduğunu belirterek; "Nuri Sait Paşa karşı tarafta yer alıyordu ve o sırada Adnan Menderes ile arasında bağ oluştu.'' diye konuştu.

Yüksel, Kut Zaferi'nin kazanılmasında Türk askerinin yanı sıra Kürt ve Arap aşiretlerinin de önemli rolü olduğunu söyleyerek, "Kürtler Sarıkamış ve diğer cephelerde savaştılar, fakat Kut-ül Amare'de özellikle Kürt aşiretlerin önemli rolü oldu. Bir kısım Arap aşiretleri, hatta Şii Arap aşiretlerinin de. Önemli Şii aileleri Osmanlı'yla ortak hareket etti." dedi.

65 yıl sonra ilk kutlama

Öte yandan, Osmanlı'nın son zaferi kabul edilen Kut Zaferi, yıldönümü olan 29 Nisan'da devlet erkânının da katılacağı bir törenle kutlanacak. Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılması bekleniyor. Ayrıca Kut'ül Amare'deki zaferin kazanılmasına katkı yapan Arap aşiretlerine mensup misafirler de kutlama için Irak'tan gelecek.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri